A huge collection of 3400+ free website templates www.JARtheme.COM WP themes and more at the biggest community-driven free web design site

 

 

Nie sprzątasz? - inni chorują…

Spis treści

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Kochany, rozpieszczany i z dumą przechadzający się na spacer ze swoim właścicielem. Jednak w momencie kiedy przyjmujemy czworonoga do swojej rodziny musimy być świadomi obowiązków jakie na nas spoczywają. I nie tylko takich wobec niego, ale także takich, które odnoszą się do całego społeczeństwa.

 


Problem psich odchodów

Praktycznie każdej wiosny, kiedy tylko stopnieją śniegi słuchać głosy: wszędzie psia kupa!  Każdy właściciel powinien liczyć się z tym, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkiem m.in. sprzątania po nim. Przez cały rok narażeni jesteśmy bowiem na brązową, nieprzyjemnie pachnącą maź, która przyczepia się do butów. Oprócz tego, kupa psa zanieczyszcza środowisko, zawiera bakterie i powoduje dyskomfort życia pozostałych ludzi, a nawet choroby takie jak: toksokaroza czy bąblowiec. – Z problemem tym zmagamy się praktycznie od zawsze. Stawialiśmy już w Gniewie specjalnie śmietniki na psie odchody, wszystkie jednak zostały zniszczone. Nie poddajemy się jednak. Obecnie zamówiliśmy tabliczki informacyjne, które stanąć mają w różnych częściach miasta, nie tylko w obrębie rynku. Ponadto już niedługo będą w siedzibie Inwest-Komu (ul. Wiślana 6) i w Redakcji Nowin Gniewskich (pl. Grunwaldzki 16/17) dostępne specjalne woreczki do sprzątania psich kup. Każdy właściciel czworonoga będzie mógł je otrzymać za darmo. Dzięki temu sprzątanie po naszym pupilu będzie łatwe, czyste i szybkie na czym właścicielom psów najbardziej zależy - informuje Jakub Jaskólski, prezes spółki Inwest-Kom w Gniewie.  

Choć nie istnieją ogólnopolskie przepisy, które regulowałyby tą kwestię, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odsyła do przepisów prawa miejscowego. Każda gmina jest, na mocy tej ustawy, zobowiązana do wydania regulaminu utrzymania czystości i porządku na swoim terenie. W gminie Gniew przepisy te reguluje Uchwała nr IX/53/14 Rady Miejskiej w Gniewie z 27 lipca 2015 r w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Gniew. Znajduje się tam m.in. zapis Właściciele psów i innych zwierząt zobowiązani są do uprzątnięcia terenu użyteczności publicznej, jeżeli został on zanieczyszczony przez należącego do niego zwierzęcia.


Za niestosowanie się do wymienionego wyżej nakazu grozi kara w postaci mandatu sięgającego do 500 zł.

 

 


Jak sprzątać

Możemy skorzystać z woreczków foliowych dostępnych w każdym sklepie zoologicznym czy markecie. W przypadku gdy nie chcemy zbierać odchodów bezpośrednio lub chcemy sobie to ułatwić, możemy zastosować papierowe torebki z jednorazową tekturową łopatkąlub plastikowy zbieracz (tzw. chwytak higieniczny). Obecnie dostępne są różne udogodnienia np. doczepiane do smyczy etui na worki czy latarka, która ułatwi sprzątnięcie kupy na wieczornym spacerze.
Worek z psią kupą możemy wyrzucić do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika. Jeżeli nie ma takiego w pobliżu, z powodzeniem można wykorzystać do tego kosze na śmieci – pojemniki na niesegregowane odpady komunalne i uliczne kosze. Wyrzucenie psiej kupy do takiego “zwykłego” kosza jest zgodne z prawem i nie grozi nam za to mandat

 

 


Choroby, których nabawić sie można od psich odchodów

  • Toksoplazmoza - pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Objawy: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, objawy grypopodobne, zapalenie mózgu i opon mózgowych, dolegliwości stawowe, zmiany pozapalne zajętych narządów.
  • Toksokaroza - groźna odzwierzęca choroba pasożytnicza wywoływana przez inwazję larw glist psich lub glist kocich.  Toksokaroza w większości przypadków przebiega w sposób bezobjawowy, zamaskowany. Objawy chorobowe w toksokarozie zależą od stopnia inwazji oraz umiejscowienia się larw w organizmie. W jej postaci ocznej obserwujemy pogorszenie widzenia. W badaniu okulistycznym stwierdza się patologiczne zmiany w gałce ocznej. Toksokaroza mózgu natomiast często przebiega pod postacią zapalenia mózgu. Powoduje napady drgawek. Objawy zależą od miejsca, w którym ulokowały się larwy glist.
  • Bąblowica (echinokokoza) - poważna choroba, która nie może być lekceważona. Po zjedzeniu zakażonego jajami pokarmu lub po wypiciu zakażonej wody, z jaja tasiemca w żołądku lub jelicie cienkim wydostaje się onkosfera, która krwiobiegiem dostaje się do narządów wewnętrznych człowieka i pasożytuje w ludzkich organach, takich jak płuca, mózg, wątroba, powodując rozwój torbieli. Pasożytowanie na człowieku nie stanowi dla niego niezbędnego etapu w rozwoju. Jeśli choroba nie jest leczona, może spowodować nawet śmierć człowieka.

 


<< Powrót do aktualności


OBSŁUGA KLIENTA
513 016 410
58 535 23 31
wewn. 39

POCZTA ELEKTRONICZNA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inwestkom Logo Biale 2
INWEST-KOM
w Gniewie Sp. z o.o.
ul. Wiślana 6, 83-140 Gniew
NIP 5932124915
Regon 191605137
KRS 0000110050

Godziny pracy

pon, wt, czw: 7-15,
środa: 7-16,
piątek: 7-14
Kasa czynna w godz. 7-14
Dzialaj Z Nami Budujaco2