Opublikowano: 11.12.2017
W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom lokali, których właścicielem jest Gmina Gniew, w wyniku wspólnej akcji spółki INWEST-KOM oraz Urzędu Miasta i Gminy Gniew dla każdego z lokali gminnych zakupiono czujniki tlenku węgla i gazu.
Cichy zabójca
Urządzenia opalane gazem, węglem, drewnem oraz olejem wymagają określonej ilości tlenu do spalania. Jeśli dopływa do nich za mało powietrza, spalanie jest niepełne i powstaje silnie trujący tlenek węgla, zwany czadem (CO). Jest niebezpiecznym związkiem chemicznym, którego nie czuć ani nie widać, przez co człowiek nie jest w stanie wystarczająco wcześnie go wykryć. Tymczasem wystarczy zaledwie pół godziny by nawet niewielkie stężenie tlenku węgla doprowadziło do śmierci. Ochroną przed tego typu zagrożeniem są czujniki czadu, które alarmują domowników o niebezpieczeństwie.
Wybuch gazu
Dodatkowym zagrożeniem jest wyciek gazu używanego np. do przygotowywania posiłków lub ogrzewania wody. Gaz tworzy mieszankę wybuchową, gdy jego stężenie osiągnie wartość 5-15% całkowitej objętości powietrza w pomieszczeniu. Wystarczy wtedy mała iskra, by nastąpił wybuch. Gdy stężenie gazu w pomieszczeniu będzie większe niż 15% do takiego wybuchu nie dojdzie, ponieważ w powietrzu będzie zbyt mało tlenu. Co ważne, będzie go również za mało, by człowiek mógł oddychać. Dlatego równie ważnym zabezpieczeniem jak czujnik tlenku węgla jest czujnik gazu.
Odbiór urządzeń
Urządzenia posiadają podwójne zasilanie i po wykryciu zagrożeń uruchamiają alarmy dźwiękowy oraz świetlny.